Συγκεντρωτικά Στοιχεία Καταχωρημένων Μαθημάτων

Γενικό Τμήμα Φυσικών και Μαθηματικών Επιστημών - Επιλεγμένα μαθήματα: 3 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Κουγιουμτζής ΔημήτρηςΣτατιστική για Πολιτικούς ΜηχανικούςΑ+
Κουγιουμτζής ΔημήτρηςΘεωρία Πιθανοτήτων για Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς και Μηχανικούς Η/ΥΑ+
Κουγιουμτζής ΔημήτρηςΣτατιστική για Χημικούς ΜηχανικούςΑ+

Γεωπονική Σχολή - Επιλεγμένα μαθήματα: 22 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Παπαδάκη-Κλαυδιανού ΑφροδίτηΠεριβαλλοντική ΕκπαίδευσηΑ-
Καραμανώλη ΑικατερίνηΔΕΥΤΕΡΟΓΕΝΕΙΣ ΜΕΤΑΒΟΛΙΤΕΣ: ΒΙΟΣΥΝΘΕΤΙΚΟΙ ΟΔΟΙ και ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣΑ-
Σεργάκη ΠαναγιώταΑγροτικός ΣυνεργατισμόςΑ-
Μπουρνάρης ΘωμάςΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΩΝΑ-
Μπουρνάρης ΘωμάςΑΓΡΟΤΙΚΗ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝΑ-
Καμενίδης ΧρήστοςΕΜΠΟΡΙΑ (ΜΑΡΚΕΤΙΓΚ) ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝΑ-
Μενκίσογλου - Σπυρούδη ΟυρανίαΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ Α-
Μενκίσογλου - Σπυρούδη ΟυρανίαΓΕΩΡΓΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΙΙΑ-
Παπαδάκη-Κλαυδιανού ΑφροδίτηΓεωργική Εκπαίδευση και Κοινωνιολογία της ΕκπαίδευσηςΑ-
Παπαδάκη-Κλαυδιανού ΑφροδίτηΓεωργική ΕκπαίδευσηΑ-
Διαμαντίδης ΓρηγόριοςΒΙΟΧΗΜΕΙΑΑ-
Ιακωβίδου ΌλγαΑγροτικος ΤουρισμόςΑ-
Ιακωβίδου ΌλγαΕναλλακτικές Μορφες ΤουρισμουΑ-
Μενεξές ΓεώργιοςΒΙΟΜΕΤΡΙΑΑ-
Μενεξές ΓεώργιοςΓΕΩΡΓΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣΑ-
Μενεξές ΓεώργιοςΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΑ-
Μιχαηλίδης ΑναστάσιοςΓΕΩΡΓΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣΑ+
Κατής ΝικόλαοςΙολογία φυτώνΑ-
Κατής ΝικόλαοςΙολογικές ασθένειες κηπευτικώνΑ-
Μαλιόγκα ΒαρβάραΙολογικές ασθένειες δένδρων και αμπέλουΑ-
Λαγοπόδη ΑναστασίαΜυκητολογικές ασθένειες φυτών μεγάλης καλλιέργειαςΑ+
Λαγοπόδη ΑναστασίαΜυκητολογικές ασθένειες δέντρων και αμπέλουΑ+

Ιατρική Σχολή - Επιλεγμένα μαθήματα: 27 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Ράικος ΝικόλαοςΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟΞΙΚΟΛΟΓΙΑΑ+
Παπαχρήστου, Φαρμάκη Φώτιος, ΕυαγγελίαΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ Α+
Εμποριάδου-Πετικοπούλου Μαρία ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΙΑ+
Παπαδόπουλος ΧριστόδουλοςΚΑΡΔΙΑΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΑ+
Παπαδόπουλος ΧριστόδουλοςΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗ ΕΜΒΟΛΗΑ+
Κουτσουράκη ΕυφροσύνηΠαρεγκεφαλίδα και νοσήματα της παρεγκεφαλίδας (αταξίες)Α+
Δημητράκος ΣταύροςOphthalmology (Ματαυτσή Ασημίνα, Χαλβατζής Νικόλαος)Α+
Τζαμαλης ΑργυριοςΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΑΑ+
Μάρκου ΚωνσταντίνοςΣΤΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑΑ-
Τσαλιγόπουλος ΜιλτιάδηςΑΝΑΝΕΟΥΜΕΝΑ ΤΕΤΡΑΔΙΑ Ω.Ρ.Λ. ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝΑ
Τσαλιγόπουλος ΜιλτιάδηςΝΕΥΡΟΩΤΟΛΟΓΙΑΑ
Τσαλιγόπουλος ΜιλτιάδηςΩΤΟΡΙΝΟΛΑΡΥΓΓΟΛΟΓΙΑΑ
Καμπαρούδης ΑπόστολοςΤΡΑΥΜΑΑ-
Καμπαρούδης ΑπόστολοςΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣΑ-
Καμπαρούδης ΑπόστολοςΤΡΑΥΜΑΑ-
Καμπαρούδης ΑπόστολοςΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣΑ-
Κοβάτση Λήδα-ΚαλλιόπηΗ ανάλυση του DNA στον έλεγχο της πατρότητας και στην εξιχνίαση του εγκλήματοςΑ-
Φουντουλάκης ΚωνσταντίνοςΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ (Βιολογικές θεραπείες, Βασισμένη σε δεδομένα ψυχιατρική, Διαταραχές προσωπικότητας,συν-νοσηρότητα και θνησιμότητα,...Α+
Φουντουλάκης ΚωνσταντίνοςΝΕΥΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ (Διαταραχές της διάθεσης)Α+
Φουντουλάκης ΚωνσταντίνοςΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΝΕΥΡΟΕΠΙΣΤΗΜΕΣ (Δομή και λειτουργική οργάνωση του εγκεφάλου, Η έννοια της ψυχικής νόσου)Α+
Κουτσουρακη Ευφροσύνησκλήρυνση κατά πλάκας (ανοσολογία, άτυπες μορφές, νευροψυχολογικές διαταραχές, συμπτωματική θεραπεία)Α-
Κουτσουρακη Ευφροσύνησκλήρυνση κατά πλάκας (παθογένεια, κλινική εικόνα, διάγνωση, θεραπευτική προσέγγιση)Α-
Ανωγειανάκις ΓιώργοςΓενικη Φυσιολογία Α+
Ανωγειανάκις ΓιώργοςΦυσιολογία ΙΙ Α+
Μυρωνίδου Τζουβελέκη ΜαρίαΜοριακη ΦαρμακολογιαΑ+
Μυρωνίδου Τζουβελέκη ΜαρίαΚλινικη ΦαρμακολογιαΑ+
Μυρωνίδου Τζουβελέκη ΜαρίαΦαρμακολογιαΑ+

Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών - Επιλεγμένα μαθήματα: 5 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Ποπότη Παναγιώτα02ΡΡ20 ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΙΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣΑ+
Ποπότη ΠαναγιώταΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΓΙΑ ΧΗΜΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣΑ+
Ποπότη ΠαναγιώταΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΙΙ (Ε) ΙΑΤΡΙΚΗ, Α+
Ποπότη ΠαναγιώταΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΟΡΟΛΟΓΙΑΑ+
Ποπότη ΠαναγιώταΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΙΙ (Ε) ΙΑΤΡΙΚΗ, Α+

Κτηνιατρική Σχολή - Επιλεγμένα μαθήματα: 6 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Αμβροσιάσης ΙωάννηςΣύστημα Διασφάλισης και Ασφάλειας τροφίμωνΑ-
Δόβας Χρυσόστομος, Κρήτας Σπυρίδων, Παπαναστασοπούλου Μαρία, Πετρίδου Ευανθία, Σιάρκου Βικτωρία, Φιλιούσης ΓεώργιοςΛοιμώδη ΝοσήματαΑ-
Διάκου Αναστασία, Παπαδόπουλος Ηλίας, Παπαζαχαριάδου Μαργαρίτα, Φρύδας ΣταύροςΠαρασιτικά ΝοσήματαΑ-
Αγγελίδης Απόστολος, Παπαγεωργίου Δημήτριος, Φλετούρης ΔημήτριοςΑρχές Υγιεινής και Τεχνολογίας του Γάλακτος και των Προϊόντων τουΑ-
Αμβροσιάδης Ιωάννης, Παπαβέργου Αικατερίνη, Παπαγιάννη ΜαρίαΤεχνολογία Τροφίμων Ζωικής Προέλευσης Α-
Ιωσηφίδου Ελένη, Παπαπαναγιώτου Ηλίας, Σεργκελίδης Δανιήλ, Σούλτος ΝικόλαοςΥγιεινή Τροφίμων Ζωικής ΠροέλευσηςΑ+

Οδοντιατρική Σχολή - Επιλεγμένα μαθήματα: 6 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Αναστασιάδου Β., Πισιώτης Α.ΓηροδοντοπροσθετικήΑ-
Διακογιάννη Μορδοχάι Ε., Πισιώτης Α.Άμεσες-Επένθετες ΟδοντοστοιχίεςΑ-
Διακογιάννη Μορδοχάι Ε., Στέας Α., Πισιώτης Α.Ολικές ΟδοντοστοιχίεςΑ-
Εμμανουήλ Ι., Νάκα Ο., Πισιώτης Α.Μερικές Οδοντοστοιχίες ΙΑ-
Κωτσιομύτη Ε., Νάκα Ο., Πισιώτης Α.Μερικές Οδοντοστοιχίες ΙΙΑ-
Μακρής Γ.Βιολογία Οδοντικών εμφυτευμάτωνΑ-

Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης - Επιλεγμένα μαθήματα: 6 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Ζάχος ΔημήτριοςΑΥΤΑΡΧΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΤΑΞΗΑ+
Ζάχος ΔημήτριοςΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ, ΑΝΤΙΣΕΞΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΑ+
Παπαγεωργίου ΕυαγγελίαΓλώσσσα του Σώματος και Λόγος: Η συμβολή του Θεάτρου στην Εκπαιδευτική πράξηΑ+
Παπαγεωργίου ΕυαγγελίαΘεατρική Αγωγή για Έκφραση και ΕπικοινωνίαΑ+
Αποστολίδου ΒενετίαΔιδακτική της ΛογοτεχνίαςΑ+
Παπαγεωργίου ΕυαγγελίαTΕΧΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΑ+

Σχολή Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος - Επιλεγμένα μαθήματα: 15 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Ράγκου ΠολυξένηΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΑ-
Ράγκου ΠολυξένηΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΑ-
Σταματέλλος ΓεώργιοςΔασική Βιομετρία ΙΙΑ-
Ανδρεοπούλου ΖαχαρούλαΠληροφορική-Εφαρμογές ΠολυμέσωνΑ-
Σταματέλλος ΓεώργιοςΔασική Βιομετρία Ι (025Υ)Α-
Ανδρεοπούλου ΖαχαρουλαΗλεκτρονικοί Υπολογιστές (070Υ)Α-
Φιλίππου ΙωάννηςΧΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΧΗΜΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΞΥΛΟΥΑ-
Λεφακης Π. & Ανδρεοπούλου Ζ. Πληροφοριακά Συστήματα και ΠεριβάλλονΑ+
Ανδρεοπούλου Ζ. Περιφερειακή ΑνάπτυξηΑ
Ανδρεοπούλου ΖαχαρούλαΔικτυα ΗΥ στη ΔασοπονίαΑ
Ανδρεοπούλου Ζαχαρούλα , Λεφακης ΠαναγιώτηςΕισαγωγη στη Δασική ΠληροφορικήΑ+
Καραμέρης Αθανάσιος και Ράγκου ΠολυξένηΠεριβαλλοντική Πολιτική και Βιώσιμη ΑνάπτυξηΑ-
Πάγκου ΠολυξένηΔιδακτική της περιβαλλοντικής εκπαιδευσηςΑ-
Φιλίππου Ιωάννης , Μπαρμούτης ΙωάννηςΤεχνολογία Κατασκευής ΕπίπλωνΑ-
Φιλίππου Ιωάννης , Μπαρμούτης ΙωάννηςΤεχνολογία ΞύλουΑ-

Τηλεπικοινωνιακό Κέντρο - Επιλεγμένα μαθήματα: 1 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Γούδος ΣωτήριοςΔίκτυα Επικοινωνίας & ΥπολογιστώνΑ+

Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας - Επιλεγμένα μαθήματα: 17 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Κασάπη ΕλένηΙστορία της ΜετάφρασηςΑ+
Πατσαλίδης ΣάββαςΑΓΓΛΟΦΩΝΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟΑ-
Γεμενετζή ΣμάτηΑμερικανική Λογ. και πολιτισμός: 17ος-18ος αι.Α
Δέτση ΖωήΦυλή και ΙδεολογίαΑ
Δέτση ΖωήΑμερικανική Λογοτεχνία και πολιτισμός: 19ος αιΑ
Δέτση ΖωήΑπό την Προπαγάνδα στο ΜελόδραμαΑ
Κίτση ΚατερίναΣπουδές Φύλου και Ανθρωπιστικές ΕπιστήμεςΑ
Κίτση ΚατερίναΡεαλισμός και Αγγλικό Μυθιστόρημα του 19ου αιΑ
Κίτση ΚατερίναΘεατρικό ΕργαστήριΑ
Κίτση ΚατερίναΕργαστήρι Κριτικού Λόγου: ΔράμαΑ
Κίτση ΚατερίναShakespeareΑ
Κίτση ΚατερίναΕργαστήρι Κριτικού Λόγου: ΠοίησηΑ
Κίτση ΚατερίναΑγγλική Λογοτεχνία 20ου αι.Α
Πατσαλίδης ΣάββαςΕργαστήρι Κριτικού Λόγου: ΔράμαΑ
Πατσαλίδης ΣάββαςΣύγχρονο ΘέατροΑ
Πατσαλίδης ΣάββαςΑμερικανικό Θέατρο 19 και 20 αι.Α
Πατσαλίδης ΣάββαςΘεωρία του ΘεάτρουΑ

Τμήμα Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών - Επιλεγμένα μαθήματα: 22 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Μίντσης Γεώργιος, Μπάσμπας Σωκράτης, Ταξιλτάρης Χρίστος Ειδικά Θέματα Οδοποιίας και Μεταφορών – Επίλυση Συγκοινωνιακών προβλημάτων με Η/ΥΑ-
Μπάσμπας ΣωκράτηςΟικονομική των ΜεταφορώνΑ-
Δερμάνης Αθανάσιος - Τζιαβός Ηλίας - Βέργος ΓεώργιοςΣήματα και φασματικές μέθοδοι στη ΓεωπληροφορικήΑ-
Ευαγγελίδης ΧρήστοςΔιαχείριση Υδατικών ΠόρωνΑ-
Ευαγγελίδης ΧρήστοςΑτομικά Δίκτυα ΑρδεύσεωνΑ-
Ευαγγελίδης ΧρήστοςΕγγειοβελτιωτικα εργα και επιπτώσεις στο περιβάλλονΑ-
Κατσάμπαλος ΚωνσταντίνοςΓεωπληροφορική ΙΙΑ-
Κατσάμπαλος Κωνσταντίνος - Σπαταλάς Σπυρίδων -Πικριδάς Χρήστος - Βέργος ΓεώργιοςΤοπογραφικές ΑποτυπώσειςΑ-
Κουσουλάκου ΑλεξάνδραΕισαγωγή στη ΦωτογραμμετρίαΑ-
Κωτσάκης ΧριστόφοροςΤοπογραφικά Δίκτυα και ΥπολογισμοίΑ
Μίντσης Γεώργιος - Ταξιλτάρης ΧρίστοςΟδοποιία ΙΙΑ
Μίντσης Γεώργιος - Ταξιλτάρης ΧρίστοςΟδοποιία ΙΑ-
Παρασχάκης ΙωάννηςΑυτοματοποιημένη ΧαρτογραφίαΑ-
Παρασχάκης ΙωάννηςΣχεδίαση με ΗΥΑ-
Παρασχάκης ΙωάννηςΕφαρμογές στα Γεωγραφικά Συστήματα ΠληροφοριώνΑ-
Πατιάς Πέτρος - Γεωργούλα Όλγα - Τσιούκας ΒασίλειοςΕφαρμογές Φωτογραμμετρίας στην Αρχιτεκτονική και ΑρχαιολογίαΑ-
Πατιάς Πέτρος - Γεωργούλα Όλγα - Τσιούκας ΒασίλειοςΨηφιακή ΦωτογραμμετρίαΑ-
Τζιαβός Ηλίας - Βέργος ΓεώργιοςΕισαγωγή στο πεδίο βαρύτηταςΑ-
Τοκμακίδης ΚωνσταντίνοςΤοπογραφικές αποτυπώσεις μνημείων και αρχαιολογικών χώρωνΑ-
Τσακίρη/Στρατή Μαρία - Τσιούκας ΒασίλειοςΤηλεπισκόπησηΑ-
Τσιούκας ΒασίλειοςΕφαρμογές Πληροφορικής στην ΤοπογραφίαΑ-
Φωτίου Χρήστος - Πικριδάς ΑριστείδηςΤο Δορυφορικό Σύστημα G.P.S.Α-

Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών - Επιλεγμένα μαθήματα: 7 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Ανδρικοπούλου-Καυκαλά ΕλένηΕργαστήριο Χωροταξικού ΣχεδιασμούΑ-
Ανδρικοπούλου-Καυκαλά ΕλένηΘεωρίες Πολεοδομικού ΣχεδιασμούΑ-
Ανδρικοπούλου-Καυκαλά ΕλένηΘεωρίες Χωροταξικού ΣχεδιασμούΑ-
Ανδρικοπούλου-Καυκαλά ΕλένηΕργαστήριο Χωροταξικού ΣχεδιασμούΑ-
Αρακαδάκη ΜαρίαΔιαχρονική προσέγγιση στην αρχιτεκτονική του Ελληνικού χώρου. Τυπολογία-συγκριτική ΜορφολογίαΑ-
Τσινίκας Νικόλαος2M3 12 Οπτικοακουστικά Μέσα & ΑρχιτεκτονικήΑ-
Τάντσης Αναστάσιος Ιστορία Αρχιτεκτονικής: Βυζαντινή, Ισλαμική Περίοδος (2Θ4 08)Α-

Τμήμα Βιολογίας - Επιλεγμένα μαθήματα: 15 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Τριανταφυλλίδης ΑλέξανδροςSPECIAL TOPICS OF GENETICSΑ+
Παντής ΙωάννηςΑΡΧΕΣ ΑΕΙΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣΑ-
Βώκου Δ , Παπαθεοδώρου ΕΓενική ΟικολογίαΑ-
Καππάς Η , Γκέλης Σ, Σκούρας ΖΒιοπληροφορικήΑ-
Λαζαρίδου Μ , Μουστάκα Μ, Μιχαλούδη Ε, Μπόμπορη ΔΛιμνοποτάμιο Περιβάλλον και ΟργανισμοίΑ+
Λαζαρίδου Μ , Μουστάκα Μ, Μιχαλούδη Ε, Μπόμπορη ΔRiver and Lake Water QualityΑ-
Μαυραγάνη Π , Σκούρας ΖΓενετικήΑ-
Μόσιαλος Γ , Τουράκη ΜΒιοχημείαΑ-
Παντής Ι , Διαμαντόπουλος Ι, Μαζάρης ΑΑρχές Αειφορίας και ΔιαχείρισηςΑ-
Παπαδόπουλος Α , Καλογιάννη Μ, Αντωνοπούλου ΕΦυσιολογία Ζώων ΙΙΑ-
Σγαρδέλης ΣΜαθηματικά και Στατιστική στη ΒιολογίαΑ-
Σγαρδέλης ΣΟικολογία (για χημικούς)Α-
Σκούρας Ζ , Δροσοπούλου ΕΓενετική ΜηχανικήΑ-
Τριανταφυλλίδης Α , Δροσοπούλου ΕΕιδικά Θέματα ΓενετικήςΑ+
Χιντήρογλου Χ , Βώκου Δ, Γκέλης ΣΒιοποικιλότηταΑ-

Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας - Επιλεγμένα μαθήματα: 30 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Φαρίνα-Γραβάνη Λουσίλ-ΜαρίαΔιδακτολογία των Ξένων Γλωσσών/Πολιτισμών με έμφαση στη γαλλική γλώσσαΑ-
Delhaye OlivierΦωνητική-Φωνολογία με εφαρμογές στη Γαλλική γλώσσαΑ-
Delhaye OlivierΤεχνικές Γραφής Επιστημονικής ΕργασίαςΑ-
Εξάρχου ΚαλλιόπηΓαλλική λογοτεχνία ΙΙ Θέατρο
Εξάρχου ΚαλλιόπηΣύγχρονη Γαλλική ΔραματουργίαΑ-
Γραμμενίδης ΣυμεώνΓραμματική του Εκφερόμενου Λόγου Α-
Γραμμενίδης ΣυμεώνΕισαγωγή στη Γραμματική του Εκφερόμενου Λόγου Α-
Λουπάκη ΕλπίδαΥ-ΜΕΤ 05 Μετάφραση Γενικών ΚειμένωνΑ-
Delhaye OlivierΤεχνικές γραφής στον επιστημονικό λόγοΑ-
Delhaye OlivierΓαλλική Γλώσσα V : Ανάπτυξη δεξιοτήτων προφορικού λόγουΑ+
Αρβανίτης ΠαναγιώτηςΤΠΕ στη Διδακτική των γλωσσών - Ψηφιακές Τεχνολογίες και Σχολική ΤάξηΑ
Αρβανίτης ΠαναγιώτηςΤΠΕ στη Διδακτική των γλωσσών - Πολύγλωσσα ψηφιακά περιβάλλοντα γλωσσικής διδασκαλίαςΑ-
Γραμματικοπούλου ΕυγενίαΠοίηση και πρωτοπορίες στον 20ό και 21ο αιώνα (με τη Μαρία Λιτσαρδάκη)Α-
Γραμματικοπούλου ΕυγενίαΓαλλική Λογοτεχνία Ι: Ποίηση (μαζί με τη Μαρία Λιτσαρδάκη)Α-
Γραμματικοπούλου ΕυγενίαΤο κίνημα του Υπερρεαλισμού (αντί του Υ-ΛΟΓ-03)Α-
Δημητρούλια ΤιτίκαΜετάφραση δοκιμιακού λόγουΑ+
Δημητρούλια ΤιτίκαΜετάφραση ειδικών κειμένων ΙΙΑ-
Δημητρούλια ΤιτίκαΜετάφραση ειδικών κειμένων ΙΑ-
Δημητρούλια Τιτίκα, Κουρδής ΒαγγέληςΑνάλυση και παραγωγή λόγου στην ελληνική γλώσσα ΙΙΑ-
Δημητρούλια Τιτίκα, Κουρδής ΒαγγέληςΑνάλυση και παραγωγή λόγου στην ελληνική γλώσσα ΙΑ-
Κιγιτσιόγλου-Βλάχου ΑικατερίνηΔιδακτική των ξένων γλωσσώνΑ-
Κουρδής ΒαγγέληςΣημειολογία και μετάφρασηΑ-
Κουρδής ΒαγγέληςΚοινωνιογλωσσολογία, μετάφραση και πολιτισμική μεσολάβησηΑ-
Λουπάκη ΕλπίδαΜετάφραση γενικών κειμένων ΙΙΑ-
Λουπάκη Ελπίδα, Κουρδής ΒαγγέληςΜετάφραση γενικών κειμένων ΙΑ-
Μακροπούλου ΜαίρηΓαλλική λογοτεχνία ΙV: μυθιστόρημαΑ-
Μακροπούλου ΜαίρηΓαλλική λογοτεχνία ΙΙΙ: μυθιστόρημαΑ-
Μουσούρη ΕυαγγελίαΚοινωνιογλωσσολογίαΑ-
Παναγιωτίδης ΠαναγιώτηςΤΠΕ στη Διδακτική των γλωσσών - Διαδραστικές εφαρμογές στη γλωσσική εκπαίδευσηΑ-
Παναγιωτίδης ΠαναγιώτηςΨηφιακός ΓραμματισμόςΑ-

Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας - Επιλεγμένα μαθήματα: 6 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Γεωργοπούλου ΕλένηΙστορία Γερμανικής Λογοτεχνίας (19ος αι.)Α-
Γεωργοπούλου ΕλένηGeschichte der deutschen Literatur II (19. Jh.)Α-
Παγκαλος Ιωάννης, Γεωργοπούλου Ελένη Πολιτισμός ΙΙΑ-
Παγκαλος Ιωάννης, Γεωργοπούλου Ελένη Kulturgeschichte IIΑ-
Μπουτουλούση ΕλένηEπικοινωνία και Γλώσσα: Σημασιολογικές, πραγματολογικές, ψυχολογικές προσεγγίσεις και το παράδειγμα της επικοινωνίας στο σχολείοΑ-
Μπουτουλούση ΕλένηΜεταφορές της ελληνικής και γερμανικής γλώσσας: Αναλύσεις του λόγου των ΜΜΕ Α-

Τμήμα Γεωλογίας - Επιλεγμένα μαθήματα: 9 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Παπαδημητρίου ΕλευθερίαΕφαρμοσμένη Σεισμολογία & ΠεριβάλλονΑ+
Χατζηπέτρος ΑλέξανδροςΝεοτεκτονικήΑ
Σκορδύλης ΕμμανουήλΜηχανικές Ταλαντώσεις και Ελαστικά ΚύματαΑ-
Κωστόπουλος ΔημήτριοςΠαλαιοντολογία ΣπονδυλωτώνΑ
Βουδούρης ΚωνσταντίνοςΧΩΡΟΙ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΦΗΣ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝΑ-
Βουδούρης ΚωνσταντίνοςΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΥΠΟΓΕΙΟΥ ΝΕΡΟΥΑ-
Βουδούρης ΚωνσταντίνοςΥδρογεωλογίαΑ-
Παπαζάχος ΚωνσταντίνοςΕισαγωγή στη Γεωφυσική, Γ΄εξαμηνο, Κωδικός μαθήματος GGP 319YΑ+
Παπαζάχος ΚωνσταντίνοςΦυσική, Α' Εξάμηνο, Κωδικός GGN 102YΑ+

Τμήμα Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας - Επιλεγμένα μαθήματα: 11 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Πολίτης ΠερικλήςΤηλεοπτικός δημοσιογραφικός λόγος'Α+
Παναγιώτου ΝικόλαοςΕπικοινωνία Διαχειριση και Επίλυση Κρίσεων Α+
Παναγιώτου ΝικόλαοςΕιδησεογραφικές Ψηφιακές Πηγές και Διεθνείς Ειδησεογραφικοί ΟργανισμοίΑ+
Πολίτης Περικλής Γλώσσα και ΚοινωνίαΑ+
Τσουρβάκας Γεώργιος Οικονομία των ΜΜΕΑ+
Γαλατσοπούλου Φανή, Κεντερελίδου Κλειώ Travel Journalism, communication and social mediaΑ+
Πασχαλίδης Γρηγόριος Νεοελληνικός ΠολιτισμόςΑ+
Πασχαλίδης ΓρηγόριοςΟΠΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΑ+
Πασχαλίδης ΓρηγόριοςΦΩΤΟΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΑ+
Βέγλης ΑνδρέαςΤεχνολογίες και εφαρμογές πληροφορικήςΑ+
Καλλίρης ΓεώργιοςΗλεκτρονικά ΜΜΕ (διδάσκοντες: Καλλίρης Γ. - Δημούλας Χ.)Α+

Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού - Επιλεγμένα μαθήματα: 13 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Κοτζαμανίδης ΧρήστοςΠροπονητικές Προσαρμογές στις Αναπτυξιακές ΗλικίεςΑ+
Μούγιος ΒασίλειοςΒιοχημεία της άσκησης και διατροφή αθλουμένωνΑ+
Αλεξανδρής ΚωνσταντίνοςΑθλητισμός Αναψυχής Α+
Αλεξανδρής ΚωνσταντίνοςΟργάνωση και Διοίκηση Αθλητισμού Α+
Τζέτζης ΓεώργιοςΜΑΘΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΙΝΗΤΙΚΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝΑ+
Παρτεμιάν Στεπάν-ΣαρκίςΜάθημα Εφαρμογής Ελεύθερης Επιλογής: Αντιπτέριση (Badminton) - 027Α+
Μπαρκούκης ΒασίλειοςΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΑ-
Δογάνης ΓεώργιοςΚοινωνική Αθλητική ΨυχολογίαΑ-
Δογάνης ΓεώργιοςΑθλητική ΨυχολογίαΑ-
Χατζόπουλος ΔημήτριοςΠαιδαγωγική ΓυμναστικήΑ+
Χατζόπουλος ΔημήτριοςΔιδακτική της Φυσικής Αγωγής στην Πρωτοβάθμια ΕκπαίδευσηΑ+
Γαλαζούλας ΧρήστοςΔιδακτική της καλαθοσφαίρισης ΙΙΑ+
Γαλαζούλας ΧρήστοςΔιδακτική της καλαθοσφαίρισης ΙΑ+

Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (Σέρρες) - Επιλεγμένα μαθήματα: 13 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Γιαγκάζογλου ΠαρασκευήΕιδική ΑγωγήΑ-
Θεοδωράκης ΝίκοςΥπεύθυνες δραστηριότητες αναψυχής Α-
Θεοδωράκης ΝίκοςΛειτουργία και δραστηριότητες κατασκηνώσεωνΑ-
Θεοδωράκης ΝίκοςΟργάωναση Προγραμμάτων Αναψυχής 2Α-
Πατίκας ΔημήτριοςΑνάλυση ΒάδισηςΑ-
Πατίκας ΔημήτριοςΑξιολόγηση και ανάλυση μυϊκής δύναμης και ισχύοςΑ-
Πατίκας ΔημήτριοςΆσκηση και αποκατάσταση νευρομυϊκών προβλημάτωνΑ+
Θεοδωράκης ΝίκοςΜάρκετινγκ και Συμπεριφορά Πελατών Αναψυχής 2Α-
Θεοδωράκης ΝίκοςΔιοίκηση Αθλητισμού ΑναψυχήςΑ-
Θεοδωράκης ΝίκοςΜάρκετινγκ και Συμπεριφορά Πελατών Αναψυχής 1Α-
Θεοδωράκης ΝίκοςΟργάνωση Προγραμμάτων Αναψυχής 1Α-
Θεοδωράκης ΝίκοςΑθλητικός ΤουρισμόςΑ-
Πατίκας ΔημήτριοςΑξιολόγηση της ΙσορροπίαςΑ+

Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης - Επιλεγμένα μαθήματα: 9 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΟΥ Σ. ΛέκτοραςΕΤΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΑ
ΓΕΡΜΑΝΟΣ Δ. ΚαθηγητήςΧΩΡΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΕΣ ΑΓΩΓΗΣΑ+
ΚΑΝΑΤΣΟΥΛΗ Μ. ΚαθηγήτριαΣΠΟΥΔΕΣ ΦΥΛΟΥ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΑ
ΛΕΝΑΚΑΚΗΣ Α. ΛέκτοραςΘΕΑΤΡΟΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΑ
ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Μ. ΛέκτοραςΜΑΘΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΑ-
ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ Ν. Επ. ΚαθηγήτριαΜΟΥΣΕΙΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΑ
ΤΖΕΚΑΚΗ Μ. ΚαθηγήτριαΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑΑ
ΤΣΙΤΟΥΡΙΔΟΥ Μ. Αν. ΚαθηγήτριαΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΑ-
ΤΣΟΛΑΛΙΔΟΥ Ρ. Επ. ΚαθηγήτριαΔΙΓΛΩΣΣΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΑ+

Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών - Επιλεγμένα μαθήματα: 11 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Χατζηαθανασίου ΒασίλειοςΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗΑ-
Χατζηαθανασίου ΒασίλειοςΜΕΤΑΔΟΣΗ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣΑ-
Χατζηαθανασίου ΒασίλειοςΣΤΑΘΜΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣΑ-
Λαμπρίδης Δημήτριος, Ανδρέου Γεώργιος Συστήματα Ηλεκτρικής Ενέργειας ΙΙΑ-
Λαμπρίδης Δημήτριος Συστήματα Ηλεκτρικής Ενέργειας ΙΙΙΑ-
Χατζόπουλος ΑλκιβιάδηςΗλεκτρονική ΙΙΙΑ+
Χατζόπουλος ΑλκιβιάδηςΗλεκτρονική ΙΙΑ+
Χατζόπουλος ΑλκιβιάδηςΗλεκτρονική ΙΑ+
Λιτσαρδάκης ΓεώργιοςΤεχνολογία Ηλεκτροτεχνικών ΥλικώνΑ
Λιτσαρδάκης ΓεώργιοςΗμιαγωγά ΥλικάΑ
Λιτσαρδάκης ΓεώργιοςΗλεκτρολογικά ΥλικάΑ

Τμήμα Θεάτρου - Επιλεγμένα μαθήματα: 3 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Ποταμιάνος ΙάκωβοςΘΡ0601 ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΣΤΥΛ ΙΙΑ+
Ποταμιάνος ΙάκωβοςΘΡ0700 ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗΑ+
Ποταμιάνος ΙάκωβοςΓΠ0100 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣΑ+

Τμήμα Θεολογίας - Επιλεγμένα μαθήματα: 2 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Μητροπούλου Μούρκα ΒασιλικήΔιδακτικές μεθοδολογίες σε σύγχρονα τεχνολογικά περιβάλλονταΑ-
Μητροπούλου Μούρκα ΒασιλικήΜαθηση σε νέα τεχνολογικά περιβάλλονταΑ-

Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας - Επιλεγμένα μαθήματα: 5 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Μαντά ΕλευθερίαΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑΑ-
Καλφόγλου ΒίκυH Αυγούστεια ιδεολογία και η πρόσληψή της από τις πόλεις των ελληνικών επαρχιών της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας. Α-
Χατζηαντωνίου ΕλισσάβετIBY 602 - Βυζαντινή Ιστορία ΙΙ (1081-1453)Α-
Λεβενιώτης ΓεώργιοςIBY 601 - Bυζαντινή Ιστορία Ι (324-1081)Α-
Δεληκάρη ΑγγελικήΙστορία των Σλαβικών ΛαώνΑ-

Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας - Επιλεγμένα μαθήματα: 15 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Κασάπη ΕλένηΙΤΑΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Β1Α+
Κασάπη ΕλένηΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΔΟΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣΑ+
Υψηλάντης ΓεώργιοςΕισαγωγή στη διδακτική των γλωσσώνΑ+
Υψηλάντης ΓεώργιοςΗ ψηφιακή τεχνολογία στην ερευνητική δραστηριότηταΑ+
Υψηλάντης ΓεώργιοςΓλώσσα και ΤεχνολογίαΑ+
Κασάπη ΕλένηΔιαγλωσσική επικοινωνίαΑ+
Κασάπη ΕλένηΕισαγωγή στις μεταφραστικές σπουδέςΑ+
Κασάπη ΕλένηΔιαγλωσσική μεταφορά και διαμεσολάβησηΑ-
Κασάπη ΕλένηΑξιολόγηση μεταφράσεων ιταλικής – ελληνικής γλώσσαςΑ-
Κασάπη ΕλένηΕισαγωγή στις μεταφραστικές σπουδέςΑ+
Χριστοδούλου ΝατάσσαΣημειωτικήΑ+
Χριστοδούλου ΝατάσσαΙδιότητες και τεχνικές σύνταξης επιστημονικού κειμένουΑ
Χριστοδούλου Νατάσσα27214: Θέματα εφαρμοσμένης γλωσσολογίας ΙV - Oπτικός γραμματισμόςΑ+
Χριστοδούλου ΝατάσσαΜαθησιακά υλικά και γλωσσική κατάρτισηΑ
Βαβούρας ΘεόδωροςΨηφιακή τεχνολογία σε ακαδημαϊκό περιβάλλονΑ+

Τμήμα Μαθηματικών - Επιλεγμένα μαθήματα: 33 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Χαραλάμπους Χαρά-Μυρτώ-ΑγάπηΣτοιχεία από τη Γραμμική ΆλγεβραΑ-
Βαρδουλάκης Α.Θεωρία Πολυμεταβλητων ΣυστημάτωνΑ-
Βαρδουλάκης Α.Μοντέρνα Θεωρία ΕλέγχουΑ-
Βαρδουλάκης Α.Σήματα και Συστήματα Διακριτού ΧρόνουΑ-
Βαρδουλάκης Α.Κλασσική Θεωρία ΕλέγχουΑ-
Δασκαλογιάννης Κ.Λογισμός ΙΙΑ-
Δασκαλογιάννης Κ.Αναπαραστάσεις Lie αλγεβρώνΑ-
Δασκαλογιάννης Κ. , Συσκάκης Α.Λογισμός ΙΑ-
Θεοχάρη Θ.Θεωρία ΑριθμώνΑ-
Θεοχάρη Θ.Αλγεβρικές Δομές ΙΑ-
Θεοχάρη Θ.Εισαγωγή στην ΆλγεβραΑ-
Καραμπετάκης Ν.Συμβολικές Γλώσσες ΠρογραμματισμούΑ-
Καραμπετάκης Ν.Θεωρία Βέλτιστου ΕλέγχουΑ-
Καραμπετάκης Ν.Εισαγωγή στον Προγραμματισμό (Φορτραν 90/95/2003)Α-
Καραμπετάκης Ν.Ανάλυση και Σύνθεση Συστημάτων με την Βοήθεια ΗΥΑ-
Καστάνης Ν.Ιστορία της Μαθηματικής ΠαιδείαςΑ+
Μαριάς Μ.Ανάλυση σε πολλαπλότητεςΑ-
Μαριάς Μ.Θεωρία ΜέτρουΑ-
Μαριάς Μ.Λογισμός IVΑ-
Μαριάς Μ.Λογισμός ΙΙΙΑ-
Μωυσιάδης Χ.Πιθανοθεωρητική Προσομοίωση και ΓραφήματαΑ-
Μωυσιάδης Χ.ΣυνδυαστικήΑ-
Μωυσιάδης Χ.Εφαρμοσμένη Ανάλυση Παλινδρόμησης και ΔιασποράςΑ-
Μωυσιάδης Χ.Διακριτά μαθηματικά και ΔίκτυαΑ-
Μωυσιάδης Χ.Θεωρία Πιθανοτήτων ΙΑ-
Μωυσιάδης Χ.Μαθηματικά ΔασολογίαςΑ-
Συσκάκης Α. , υπό αίρεση εξαρτάται αν υπάρξει βοήθειαΜιγαδικές ΣυναρτήσειςΑ-
Φαρμάκης Ν.ΔειγματοληψίαΑ-
Φωτιάδης Α. - Ν407, περιμένει διορισμό, και επικουρικά ΚΔΔιαφορικές ΕξισώσειςΑ-
Χαραλάμπους Χ.Αλγεβρικές Δομές ΙΙΑ-
Χαραλάμπους Χ.Γραμμική Άλγεβρα ΙΙΑ+
Χαραλάμπους Χ.Γραμμική Άλγεβρα ΙΑ-
Χαραλάμπους Χ.Ιστορία των ΜαθηματικώνΑ+

Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης - Επιλεγμένα μαθήματα: 2 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Γριτζάς ΓεώργιοςΓεωγραφία και ζητήματα διαμόρφωσης πολιτικώνΑ+
Γριτζάς ΓεώργιοςΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ / ΠΟΛΙΤΙΚΕΣΑ+

Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών - Επιλεγμένα μαθήματα: 11 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Περκουλίδης ΓεώργιοςΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΑΠΟΒΛΗΤΩΝΑ+
Καρατζάς ΚωνσταντίνοςΠληροφορικήΑ+
Μουσιόπουλος ΝικόλαοςΑτμοσφαιρική ΡύπανσηΑ-
Μουσιόπουλος ΝικόλαοςΤεχνική Προστασίας Περιβάλλοντος- Αρχές ΑειφορίαςΑ-
Παπακώστας ΚωνσταντίνοςΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣΑ-
Τσιλιγκιρίδης Γεώργιος Ανανεώσιμες πηγές ενέργειαςΑ-
Τσιλιγκιρίδης Γεώργιος Πηγές ρύπανσηςΑ-
Τσιλιγκιρίδης Γεώργιος Διαχείριση ενεργειακών πόρωνΑ-
Ανδρεάδης ΓεώργιοςΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΙΙΑ-
Ανδρεάδης ΓεώργιοςΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΙΑ-
Σεφερλής ΠαναγιώτηςΑυτόματος ΈλεγχοςΑ+

Τμήμα Μουσικών Σπουδών - Επιλεγμένα μαθήματα: 11 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Νίκα - Σαμψών ΕυανθίαΓενική επισκόπηση Ιστορίας της μουσικής ΙΙΑ-
Νίκα - Σαμψών ΕυανθίαΜορφολογία και ανάλυση: Είδη και μουσικές φόρμες της όπερας του 19ου αιώνα. Opera Oberta / Morphology and analysis: Genre and foΑ-
Παπαγεωργίου ΔημήτριοςΤεχνικές Σϋνθεσης της Μουσικής οτυ 20ου αιώνα ΙΙΑ+
Παπαγεωργίου ΔημήτριοςΤεχνικές Σύνθεσης της Μουσικής του 20ου αιώνα ΙΑ+
Ψαλτοπούλου ΘεοδώραΠροσεγγίσεις ΜουσικοθεραπείαςΑ
Σαμαράς ΧρήστοςΕισαγωγή στην τεχνική της ΦούγκαςΑ+
Σαμαράς ΧρήστοςΕνορχήστρωση ΙΙΑ-
Σαμαράς ΧρήστοςΕνορχήστρωση ΙΙΙΑ+
Σαμαράς ΧρήστοςΕνορχήστρωση ΙΑ+
Σαμαράς ΧρήστοςΕισαγωγή στη δωδεκάφθογγοι σύνθεση και ανάλυσηΑ+
Σαμαράς ΧρήστοςΕνορχήστρωση ΙVΑ-

Τμήμα Νομικής - Επιλεγμένα μαθήματα: 30 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Πιτσελά ΑγγελικήΟικονομικό Ποινικό ΔίκαιοΑ-
Κυριαζόπουλος ΚυριάκοςΕκκλησιαστικό Δίκαιο ΙΙΑ+
Κυριαζόπουλος Κυριάκος Συγκριτικό Εκκλησιαστικό ΔίκαιοΑ+
Κυριαζόπουλος Κυριάκος Εκκλησιαστικό ΔίκαιοΑ+
Κυριαζόπουλος Κυριάκος Εκκλησιαστικό ΔίκαιοΑ+
Κυριαζόπουλος Κυριάκος Ecclesiastic Law (Erasmus)Α+
Πιτσελά ΑγγελικήΔίκαιο των ΑνηλίκωνΑ-
Πρεβεδούρου ΕυγενίαΔιοικητικό Οικονομικό ΔίκαιοΑ+
Δεληγιάννη - Δημητράκου ΧριστίναΣυγκριτικό ΔίκαιοΑ-
Παπαδοπούλου ΤριανταφυλλιάΣυνταγματικό Δίκαιο (μέρος 2ο)Α+
Μαντζούφας ΠαναγιώτηςΔίκαιο των ΜΜΕΑ-
Στεφανίδης ΙωάννηςΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑΑ-
Παπακωνσταντίνου ΚαλλιόπηΙστορία ΘεσμώνΑ-
Πρεβεδούρου ΕυγενίαΔιοικητικό Δίκαιο (Γενικό Μέρος)Α+
Στεργίου ΆγγελοςΔΙΚΑΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣΑ-
Πρεβεδούρου ΕυγενίαΕιδικά μαθήματα εμβάθυνσης στο Συνταγματικό και στο Διοικητικό ΔίκαιοΑ+
Παπαδοπούλου ΤριανταφυλλιάEuropean Human Rights LawΑ+
Παπαδοπούλου ΤριανταφυλλιάΕμβάθυνση Δημοσίου Δικαίου: Συνταγματικό Δίκαιο Α-
Παπακωνσταντίνου ΚαλλιόπηIστορία θεσμώνΑ-
Παπακωνσταντίνου ΚαλλιόπηGriechische und roemische RechtsgeschichteΑ-
Παπακωνσταντίνου ΚαλλιόπηΙστορία ελληνικού και ρωμαϊκού δικαίουΑ-
Παπακωνσταντίνου ΚαλλιόπηΕισηγήσεις Ρωμαϊκού ΔικαίουΑ-
Παπαδοπούλου ΤριανταφυλλιάΣυνταγματικό Δίκαιο Α+
Καϊάφα-Γκμπάντι ΜαρίαΜεταμοσχεύσειςΑ-
Καμτσίδου ΙφιγένειαDroit Constitutionnel Compar?Α-
Παπαδάτου Δ. - Τζωρτζακάκη Τζαρίδου Σ.Ιστορία Ελληνικού και ΡωμαΪκού ΔικαίουΑ-
Παπαδοπούλου ΤριανταφυλλιάΕυρωπαϊκό Συνταγματικό ΔίκαιοΑ+
Παπαδοπούλου ΤριανταφυλλιάEuropean Constitutional LawΑ+
Στεργίου ΆγγελοςΔίκαιο Κοινωνικής Ασφάλισης (Μεταπτυχιακό)Α-
Στεργίου ΆγγελοςΔίκαιο Κοινωνικής ΑσφάλισηςΑ-

Τμήμα Οικονομικών Επιστημών - Επιλεγμένα μαθήματα: 15 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Μπουτσούκη ΧριστίναΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΕΞΑΓΩΓΩΝΑ-
Μπουτσούκη ΧριστίναΔΙΟΙΚΗΣΗ ΛΙΑΝΙΚΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΟΥ ΔΙΑΝΟΜΗΣΑ-
Μπουτσούκη ΧριστίναΕΡΕΥΝΑ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚΑ-
Γλαβέλη ΝίκηΟργανωτική Θεωρία και Οργανωσιακή ΣυμπεριφοράΑ-
Πετρίδου ΕυγενίαΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝΑ-
Ζαρωτιάδης ΓρηγόριοςΔΙΕΘΝΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣΑ+
Μπουτσούκη ΧριστίναΣυμπεριφορά ΚαταναλωτήΑ-
Μπουτσούκη ΧριστίναΕισαγωγή στο ΜάρκετινγκΑ-
Αντωνοπούλου ΛίλαΟικονομική ΙστορίαΑ-
Αντωνοπούλου ΛίλαΕλληνική οικονομική ιστορίαΑ-
Μπουτσούκη ΧριστίναΔιαφήμισηΑ-
Μπουτσούκη ΧριστίναΣτρατηγικό ΜάρκετινγκΑ-
Βαρσακέλης ΝικόλαοςΜικροοικονομική Ι - Α' ΕξαμήνουΑ+
Τσαδήρας ΑθανάσιοςΠληροφορική ΙΙΑ+
Πολυμένης ΒασίλειοςΧρηματοοικονομική Ανάλυση ΙΙΑ+

Τμήμα Πληροφορικής - Επιλεγμένα μαθήματα: 35 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Πολίτης ΔιονύσιοςΠροχωρημένα θέματα επικοινωνίας ανθρώπου υπολογιστήΑ+
Πολίτης ΔιονύσιοςΔιεπαφές φορητών συσκευώνΑ+
Πολίτης ΔιονύσιοςComputer musicΑ+
Πολίτης ΔιονύσιοςΜουσική πληροφορικήΑ+
Πολίτης ΔιονύσιοςHuman computer interactionΑ+
Πολίτης ΔιονύσιοςMobile interface designΑ+
Σταμέλος ΙωάννηςΑντικειμενοστρεφής ΑνάλυσηΑ-
Σταμέλος ΙωάννηςΤεχνολογία ΛογισμικούΑ-
ΒΑΚΑΛΗ ΑΘΗΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑΑ
ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΣΛΟΓΙΚΟΣ - ΣΥΝΑΡΤΗΣΙΑΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣΑ-
ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΣΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΓΝΩΣΗΣΑ-
ΒΛΑΧΑΒΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣΤEΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΑ-
ΓΟΥΝΑΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣΣΧΕΔΙΑΣΗ ΑΛΓΟΡΙΘΜΩΝΑ-
ΓΟΥΝΑΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣΑΠΟΘΗΚΕΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ & ΕΞΟΡΥΞΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝΑ-
ΓΟΥΝΑΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ & ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠ.ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΒΑΣΕΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝΑ-
ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΣΤ. & ΤΣΙΑΤΣΟΣ ΘΡΑΣ.ΣΧΕΔΙΑΣΗ & ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΚΠ. ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥΑ-
ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΣΤ. & ΤΣΙΑΤΣΟΣ ΘΡΑΣ.ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΜΑΘΗΣΗ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΤΠΕΑ
ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣΑ
ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣΘΕΩΡΙΕΣ ΜΑΘΗΣΗΣ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΑ-
ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΣΧΕΔΙΑΣΗ ΓΛΩΣΣΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ & ΜΕΤΑΓΛΩΤΤΙΣΤΕΣΑ-
ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΘΕΩΡΙΑ ΓΛΩΣΣΩΝ & ΑΥΤΟΜΑΤΩΝΑ-
ΚΟΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣΣΗΜΑΤΑ & ΣΥΣΤΗΜΑΤΑΑ+
ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣΒΑΣΕΙΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝΑ-
ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣΘΕΩΡΙΑ ΓΡΑΦΩΝΑ-
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣΔΟΜΕΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝΑ-
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣΑΝΑΚΤΗΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣΑ-
ΣΤΑΜΕΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΣΤΡΕΦΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΑ-
ΣΤΑΜΕΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥΑ-
ΤΕΦΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣΝΕΥΡΩΝΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑΑ-
ΤΕΦΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗΑ-
ΤΣΙΑΤΣΟΣ ΘΡ. & ΠΟΜΠΟΡΤΣΗΣ Α.ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΛΥΜΕΣΩΝΑ+
ΤΣΙΑΤΣΟΣ ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥΑ-
ΤΣΙΧΛΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣΘΕΩΡΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΑ-
ΤΣΟΥΜΑΚΑΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ & ΒΑΚΑΛΗ ΑΘΗΝΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΙΣΤΟΥΑ-
ΤΣΟΥΜΑΚΑΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ & ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΣΤΡΕΦΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣΑ-

Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας - Επιλεγμένα μαθήματα: 17 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Πασχαλίδης ΣυμεώνΚΟΛΛΥΒΑΔΕΣ ΚΑΙ ΝΕΟΜΑΡΤΥΡΕΣ: ΑΓΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΜΑΡΤΥΡΙΟΑ+
Τσαλαμπούνη ΑικατερίνηΘεολογία της Καινής ΔιαθήκηςΑ+
Τσαλαμπούνη ΑικατερίνηΤα απόκρυφα ευαγγέλιαΑ+
Τσαλαμπούνη ΑικατερίνηΣπουδή στη συνοπτική παράδοση και στην QΑ+
Τσαλαμπούνη ΑικατερίνηΕυαγγελικές αφηγήσεις της ΑνάστασηςΑ+
Βάντσος Μιλτιάδης(Θ232) ΒΙΟΗΘΙΚΑ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣΑ-
Τσαλαμπούνη ΑικατερίνηΗ πρόσληψη της Καινής Διαθήκης στη λογοτεχνία και την τέχνηΑ
Τσαλαμπούνη ΑικατερίνηΕρμηνεία Αποκαλυπτικών κειμένων της Καινής ΔιαθήκηςΑ+
Τσαλαμπούνη ΑικατερίνηΟικολογική ερμηνεία και Καινή ΔιαθήκηΑ+
Τσαλαμπούνη ΑικατερίνηΘέματα Θεολογίας της Καινής ΔιαθήκηςΑ
Τσαλαμπούνη ΑικατερίνηΕισαγωγή στην Καινή ΔιαθήκηΑ
Τσαλαμπούνη ΑικατερίνηΕρμηνεία συνοπτικών ευαγγελίων Α
Παπαδημητρίου ΚυριακούλαΓΡΑΜΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΛΕΞΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣΑ+
Παπαδημητρίου ΚυριακούλαΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣΑ+
Πασχαλίδης ΣυμεώνΠΑΤΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝΑ+
Πασχαλίδης ΣυμεώνΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΟΛΟΓΙΑΑ+
Πασχαλίδης ΣυμεώνΑΓΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΑΑ+

Τμήμα Πολιτικών Επιστημών - Επιλεγμένα μαθήματα: 32 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Aarbakke VemundΔιεθνείς σχέσειςΑ
Καβάλα ΜαρίαΗ ανασυγκρότιση της εβραικής κοινότητας της Θεσσαλονίκης μεταπολεμικά. Συγκρίσεις με την ΕυρώπηΑ+
Καβάλα ΜαρίαΟ αντισημιτισμός στον 2ο αιώναΑ+
ΑνδρέουΠολιτικές της Ευρωπαϊκής ΈνωσηςΑ-
ΑνδρέουΤο πολιτικό σύστημα της Ευρωπαϊκής ΈνωσηςΑ-
Μαργαρίτης Γιώργος, Καβάλα ΜαρίαΟλοκαύτωμα και Ιστορική μνήμηΑ+
ΑνδρεάδηςΜαθηματικά στην πολιτική επιστήμη: ΕισαγωγήΑ-
ΑνδρεάδηςΜέθοδοι Πολιτικής ΑνάλυσηςΑ-
ΑνδρεάδηςΧώρος και εκλογική ανάλυσηΑ+
ΑνδρεάδηςΚοινωνική ΣτατιστικήΑ+
ΚαβουλάκοςΝέα Κοινωνικά ΚινήματαΑ-
Μαργαρίτης ΓεώργιοςΣύγχρονη ελληνική πολιτική ιστορίαΑ+
Μαργαρίτης ΓιώργοςΟι εμφύλιοι πόλεμοι στον σύγχρονο κόσμοΑ-
Μαργαρίτης ΓιώργοςΠόλεμος και ΠολιτικήΑ-
Μαργαρίτης ΓιώργοςΕισαγωγή στη σύγχρονη ευρωπαϊκή ιστορίαΑ+
Μαργαρίτης ΓιώργοςΗ Ελλάδα σε πολεμικές περιόδους. Ο δεύτερος παγκόσμιος πόλεμοςΑ-
ΜαρκέτοςΠολιτική και κοινωνική σκέψη στη σύγχρονη Eλλάδα (19ος-20ος αιώνας)Α+
ΜαρκέτοςΟ σοσιαλισμός στην Ελλάδα του 20ου αιώναΑ+
ΜαρκέτοςΑντικοινοβουλευτισμός και δικτατορίες στην ΕλλάδαΑ+
ΜαρκέτοςΜουσική, Ιστορία, Πολιτική, μάθημα επιλογήςΑ+
ΜαρκέτοςΑπό τη Μεγάλη Γαλλική Επανάσταση στο 1848, μάθημα επιλογήςΑ+
ΠαπαγεωργίουΕισαγωγή στη Συγκριτική ΠολιτικήΑ
ΠαπαγεωργίουΣύγχρονα θέματα διεθνούς πολιτικήςΑ
ΠαπαγεωργίουΙστορία, Θεωρίες και θεσμοί της ΕΕΑ
Ροτζώκος ΝικόλαοςΠολιτικό σύστημα και πολιτικές δυνάμεις στην Ελλάδα. Ιστορική εισαγωγήΑ-
Ροτζώκος ΝικόλαοςΕιδικά θέματα ελληνικής ιστορίας (19ος-20ος)Α-
Ροτζώκος ΝικόλαοςΣύγχρονη ελληνική πολιτική ιστορία (1910-1974)Α-
Ροτζώκος ΝικόλαοςΝεώτερη ελληνική πολιτική ιστορία (1821-1909)Α-
ΣταυρακάκηςΣύγχρονη τέχνη και ΠολιτικήΑ-
ΣταυρακάκηςΑνάλυση πολιτικού λόγουΑ-
ΧατζηπαντελήςΠοσοτικές μέθοδοι ανάλυσης στις κοινωνικές επιστήμεςΑ+
ΧατζηπαντελήςΘέματα εφαρμοσμένης πολιτικής ανάλυσηςΑ+

Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών - Επιλεγμένα μαθήματα: 26 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Νταρακάς ΕυθύμιοςΔιαχείριση αστικών στερεών αποβλήτωνΑ-
Παπαμίχος Ευριπίδηςανροχη υλικων και δομικων στοιχειων ΙΑ-
Μακάριος ΤριαντάφυλλοςΕπιφανειακοί Φορείς ΙΑ+
Μακάριος ΤριαντάφυλλοςΔυναμική των Κατασκευών ΙΙΑ+
Μακάριος ΤριαντάφυλλοςΕπιφανειακοί Φορείς ΙΙΑ+
Ζαφειράκου ΑντιγόνηΤεχνική ΠεριβάλλοντοςΑ-
Αβραμίδης ΙωάννηςΕφαρμοσμένη Στατική ΙΑ+
Οικονόμου ΝικόλαοςΔομικά Υλικά ΙΑ
Οικονόμου ΝικόλαοςΕιδικά θέματα δομικών υλικώνΑ-
Βαφειάδης ΜαργαρίτηςΤεχνική ΥδρολογίαΑ+
Βαφειάδης ΜαργαρίτηςΤεχνική ΠοταμώνΑ
Κρεστενίτης ΓιάννηςΑκτομηχανική & Λιμενικά ΈργαΑ+
Κρεστενίτης ΓιάννηςΠαράκτια ΩκεανογραφίαΑ+
Κρεστενίτης ΓιάννηςΠαράκτια Τεχνικά ΈργαΑ
Κρεστενίτης ΓιάννηςΑκτομηχανική & Λιμενικά ΈργαΑ+
Θεοδοσίου ΝικόλαοςΕκμετάλλευση και προστασία των υπόγειων υδατικών πόρωνΑ-
Θεοδοσίου ΝικόλαοςΔιαχείριση Υδατικών ΠόρωνΑ-
Κατσιφαράκης ΚωνσταντίνοςΓεωθερμίαΑ
Κατσιφαράκης ΚωνσταντίνοςΥπόγεια Υδραυλική και ΥδρολογίαΑ+
Κατσιφαράκης ΚωνσταντίνοςΥδραυλική των υπόγειων ροώνΑ
Σέξτος ΑναστάσιοςΕφαρμογές Πληροφορικής σε θέματα Πολιτικού ΜηχανικούΑ
Σέξτος ΑναστάσιοςΤεχνικές Προγραμματισμού και χρήσης λογισμικού Η/Υ στις κατασκευέςΑ+
Βαφειάδης Μ.Τεχνική ΥδρολογίαΑ
Βαφειάδης Μ.Συλλογή, Διαχείριση και Ανάλυση ΔεδομένωνΑ
Ζαφειράκου Αν.Υδραυλικά Έργα: Υδρεύσεις-Αποχετεύσεις-ΑρδεύσειςΑ
Σαββαΐδης Π. , Ταλασλίδης Δ. , Υφαντής Ι. , Χατζηγώγος Θ., Βαφειάδης Μ. , Θεοδοσίου Ν. , Λακάκης Κ. , Σέξτος Α., Ζαφειράκου Αν. , Αρετούλης Γ.Εφαρμογές Πληροφορικής σε θέματα πολιτικού μηχανικούΑ

Τμήμα Φαρμακευτικής - Επιλεγμένα μαθήματα: 2 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Παναγιωτίδης ΧρήστοςΜΟΡΙΑΚΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑΑ-
Παναγιωτίδης ΧρήστοςΚΥΤΤΑΡΙΚΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑΑ+

Τμήμα Φιλολογίας - Επιλεγμένα μαθήματα: 6 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Μαρκομιχελάκη Αναστασία ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ Ι (ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ): Αποτυπώσεις του τόπου σε κείμενα της παλαιότερης νεοελληνικής λογοτεχνίας Α+
Μαρκομιχελάκη ΑναστασίαΒιτσέντζος ΚορνάροςΑ+
Τικτοπούλου ΑικατερίνηΕπτανησιακή λογοτεχνία: Δ. ΣολωμόςΑ
Μπακογιάννης ΜιχαήλΠοιητές της Θεσσαλονίκης. Μανόλης Αναγνωστάκης (1925-2005)Α
Κουτσογιάννης ΔημήτριοςΕισαγωγή στην Εφαρμοσμένη ΓλωσσολογίαΑ+
Ρεβυθιάδου ΑνθήΦωνητική - Φωνολογία (ΓΛΩ396)Α

Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής - Επιλεγμένα μαθήματα: 25 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Κεσίδου ΑναστασίαΣτόχοι και κατευθύνσεις στη διαπολιτισμική εκπαίδευση Α-
Φούκας ΒασίληςΙστορία της Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης στην Ελλάδα (Π1507)Α-
Ζαρίφης Γιώργος Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση και δια βίου μάθηση (Π 1810)Α-
Σταμοβλάσης Δημήτρης Εφαρμοσμένη Στατιστική: Η σημασία της στην Έρευνα και στη λήψη αποφάσεων (Π1617)Α-
Ζωγραφίδης Γιώργος Φιλοσοφία και Τέχνη (Φ 377)Α-
Φούκας Βασίλης Τοπική Εκπαιδευτική Ιστορία: Το παράδειγμα των σχολείων της Θεσσαλονίκης (Π 1505)Α-
Ζαρίφης Γιώργος Παράγοντες συμμετοχής ενηλίκων στην εκπαίδευση (Π 1812)Α-
Καλοκαιρινού Ελένη Αρχαίοι Έλληνες, Κύπριοι και Ρωμαίοι ιατροφιλόσοφοι (ΦΚ 273)Α+
Παντελιάδου Σουζάνα Ειδική αγωγή και αποτελεσματική διδασκαλία (Π 2107)Α+
Χοντολίδου Ελένη Αναγνωρίζοντας την ετερότητα στην εκπαίδευση (Π 1313)Α
Ζωγραφίδης Γιώργος Η διδασκαλία της Φιλοσοφίας (Φ 374)Α-
Κεσίδου Αναστασία / Μπίκος Κων/νος / Χοντολίδου Ελένη Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης (κοινωνικοποίηση- διαπολιτισμικότητα) (ΚΕ 800)Α-
Ζαρίφης Γιώργος Επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση (Π1808)Α-
Ζαρίφης Γιώργος Συνεχιζόμενη εκπαίδευση & δια βίου μάθηση: θεωρία και πράξη (Π1807)Α-
Σταμοβλάσης Δημήτρης Εισαγωγή στην Ανάλυση Δεδομένων Κοινωνικής Έρευνας με την χρήση Η/Υ (Π1902)Α-
Μπονίδης Κυριάκος Παιδαγωγική της ειρήνης (Π 1430)Α+
Μαυροσκούφης Δημήτρης Διδακτική Μεθοδολογία του μαθήματος της Ιστορίας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (με εφαρμογές) (702)Α-
Ζωγραφίδης Γιώργος Εισαγωγή στη Φιλοσοφία (Φ 101)Α-
Ζωγραφίδης Γιώργος Αισθητική και Πολιτική (ΦΙΜ 102) Μεταπτυχιακό Α-
Μπίκος Κων/νοςΠαιδαγωγικοί προβληματισμοί από την εισαγωγή των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση (Π 1901)Α-
Μπίκος Κων/νοςΗ παιδαγωγική σχέση: αλληλεπίδραση και επικοινωνία μεταξύ εκπαιδευτικού και μαθητή (Π 1311)Α+
Ζαρίφης Γιώργος Ο ρόλος του κριτικού στοχασμού στη μάθηση και εκπαίδευση ενηλίκων εκπαιδευτή (Π 1811)Α-
Χοντολίδου ΕλένηΛογοτεχνία στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Π 1420)Α+
Χοντολίδου Ελένη / Μπίκος Κων/νος Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης (ΚΘΑ ΙΙ 300)Α-
Φούκας ΒασίληςΠαιδαγωγοί και παιδαγωγική σκέψη στον ελληνόφωνο χώρο (18ος αι. - Μεσοπόλεμος) (Π 1509)Α-

Τμήμα Φυσικής - Επιλεγμένα μαθήματα: 9 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Βλάχος ΛουκάςΓενικά Μαθηματικά 1Α+
Νικολαΐδης ΑργύριοςΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΑ+
Βλάχος ΛουκάςΓενικά Μαθηματικά 2Α+
Σειραδάκης ΙωάννηςΠαρατηρησιακή ΑστρονομίαΑ+
Στεργιούλας ΝικόλαοςΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗΑ-
Στεργιούλας ΝικόλαοςΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗΑ-
Στεργιούλας ΝικόλαοςΓΕΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣΑ-
Στεργιούλας ΝικόλαοςΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗΑ-
Στεργιούλας ΝικόλαοςΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΑ-

Τμήμα Χημείας - Επιλεγμένα μαθήματα: 38 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Ακρίβος ΠερικλήςΔιδακτική της ΧημείαςΑ+
Ακρίβος ΠερικλήςΓενική ΧημείαΑ
Ακρίβος ΠερικλήςΙστορία της Χημείας και ΕπιστημολογίαΑ
Ακρίβος ΠερικλήςΦυσικές μέθοδοι στην Ανόργανη ΧημείαΑ-
Ακρίβος ΠερικλήςΧημεία Ενώσεων ΣυναρμογήςΑ-
Λαμπροπούλου ΔήμητραΧημεία και διαχείριση οικοσυστημάτωνΑ-
Αναστόπουλος Α. , Κοκκινίδης Γ. , Σαζού Δ. , Παππά Α.Φυσική Χημεία ΙΑ-
Βουλγαρόπουλος Α. , Στράτης Ι. , Ζαχαριάδης Γ. , Ανθεμίδης Α.Ποσοτική Χημική ΑνάλυσηΑ-
Γάλλιος Γ. , Γκότσης Χ., Δεληγιάννη Ε., Ζαμπούλης Δ., Ζουμπούλης Α., Καραπάντσιος Θ., Κώστογλου Μ., Λαζαρίδης Ν., Μάτης Κ., Μαύρος Π., Σπαθής Π., Τριανταφυλλίδης Κ.Χημική ΤεχνολογίαΑ-
Γάλλος Ι. , Κουτούλη-Αργυροπούλου Ε.Οργανική Χημεία ΙΙΙΑ-
Γιαννακουδάκης Π. , Παπαδόπουλος Ν., Πούλιος Ι., Θεοδωρίδου Ε., Μισαηλίδης Ν.Φυσική Χημεία ΙΙΑ-
Δενδρινού Α. , Ψωμάς Γ.Ανόργανη Χημεία ΙΙΑ-
Ζαχαριάδης Γ. , Θεμελής Δ. , Τζαναβάρας Π. , Ζώτου Α.Βασικές Αρχές Αναλυτικής ΧημείαςΑ-
Κυριακίδης Δ. , Γιαννακούρος Θ., Νικολακάκη Ε., Χολή-Παπαδοπούλου Θ.Βιοχημεία IΑ-
Λάλια Μ. , Χατζηδημητρίου Α. , Ασλανίδης Π.Γενική και Ανόργανη ΧημείαΑ-
Μαλαμίδου-Ξενικάκη Ε. , Μαρούλης Α., Βαρέλλα Ε., Ζωγράφος Α., Λυκάκης Ι., Σαρλή Β., Τακάκης Ι.Οργανική Χημεία ΙΙΑ-
Νικήτας Π. , Γιαννακουδάκης Α.Εφαρμοσμένα Μαθηματικά στη ΧημείαΑ-
Παπουτσής Α. , Σωτηρόπουλος Σ., Αβρανάς Α., Τσιπλακίδης Δ.Φυσική Χημεία ΙΙΙΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Χημεία ΠεριβάλλοντοςΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Πράσινη ΧημείαΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Αρχές Χημείας ΙΙΑ+
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Βιομηχανική Οργανική ΧημείαΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Χημεία ΥλικώνΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Ενόργανη Χημική ΑνάλυσηΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Έλεγχος Ρύπανσης ΠεριβάλλοντοςΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Αρχές Χημείας ΙΑ+
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Μακρομοριακή ΧημείαΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Υπολογιστική ΧημείαΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Βιοχημεία IIΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Επεξεργασία και Συντήρηση ΤροφίμωνΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Φυσικές ΔιεργασίεςΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Ηλεκτροχημικές Αντιδράσεις και ΕφαρμογέςΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Οργανική Χημεία IVΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Χημεία ΤροφίμωνΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Μετρολογία, Χημειομετρία και Έλεγχος ΠοιότηταςΑ-
Προβλέπεται να ορισθούν τον Ιούνιο του 2012Ανόργανη Χημεία IIIΑ-
Σιγάλας Μ. , Μπακάλμπασης Ε., Καραφίλογλου Π.Αρχές Κβαντικής Χημείας και ΦασματοσκοπίαςΑ
Στεφανίδου Ι. , Σπυρούδης Σπ. , Τακάκης Ι. , Αδαμόπουλος Σπ. , Βαρέλλα Ε. , Κουμπής Α. , Ζωγράφος Α. , Σαρλή Β.Οργανική Χημεία ΙΑ-

Τμήμα Ψυχολογίας - Επιλεγμένα μαθήματα: 3 (εμφάνιση)

Ονόματα διδασκόντωνΤίτλος μαθήματοςΤύπος μαθήματος
Γωνίδα Σοφία-ΕλευθερίαΕκπαιδευτική Ψυχολογία (Ψ 445)Α+
Γωνίδα Σοφία-ΕλευθερίαΣχολική Ψυχολογία (Ψ 242)Α+
Γωνίδα Σοφία-ΕλευθερίαΕξελικτική Ψυχολογία: Κοινωνικογνωστική ΑνάπτυξηΑ+